Warning: file_get_contents(http://www.linkedin.com/countserv/count/share?url=http://rzeczywiscie.pl/2017/01/07/swidermajer/&format=json) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/gierbisz/domains/rzeczywiscie.pl/public_html/wp-content/plugins/tk-social-share/tk-social-counter.php on line 145

Świdermajer to drewniana architektura letniskowa z przełomu XIX i XX wieku. Jej twórcą był Michał Elwiro Andriolli. Charakteryzują ją altanki i zdobienia nad oknami, niektóre domy posiadały też wieżyczki. Razem z budynkami sadzono sosny jako element kompozycji.

Świdermajery budowane były wzdłuż tzw. Linii Otwockiej pod Warszawą i do tej pory część z nich tam się uchowała. Kiedyś dom letniskowy, po wojnie dom mieszkalny, dziś albo to drugie albo ruina zapomniana w krzakach.

Rzadko które zostały zaadoptowane na lokal użytkowy.

Mimo kilku przykładów, kiedy budynki zostały dopieszczone przez swoich właścicieli oraz kilku zupełnie nowych robionych na wzór oryginałów, większość pada ofiarą ognia poprzez podpalenie lub rozbiórkę przez bezdomnych szukających opału.

Na szczęście największy reprezentant tej architektury, były Pensjonat Abrama Gurewicza, jest w trakcie remontu, który zapowiada powrót giganta do lat świetności.

Posted by:Grzegorz Kołowiecki

Robienie zdjęć ma dla mnie charakter terapeutyczny, pozwala oderwać się od codzienności koncentrując się na danej chwili. Najbardziej lubię zdjęcia niepozowane, portrety, architekturę oraz stronę techniczną fotografii, dlatego używam aparatu analogowego.