img539W Polsce 11 listopada obchodzi się Święto Niepodległości, a w Anglii właśnie wtedy przypada Remembrance Day, czyli Dzień Pamięci. Potocznie święto nazywane jest Poppy Day ze względu na doczepiane maczki (z ang. „poppy” to mak), jakie nosi się już od pierwszych dni listopada ku pamięci poległych podczas obu wojen światowych.

img533Odwiedziłem małą miejscowość Bicester. Z tej okazji właśnie odbywała się tu parada kombatantów, uczestników II Wojny Światowej. Rozpoczęła się od mszy przed kościołem oraz złożenia wieńców pod krzyżem. Następnie orkiestra kombatanci oraz wojsko i harcerze zaczęli przemarsz przez centrum miasteczka.

img553Od 10 lat obserwuje to wydarzenie i co roku widzę coraz mniej starszych panów z medalami w klapie. Jak widać na zdjęciach, prawie każdy z nich potrzebuje pomocy aby się poruszać, lecz mimo wszystko są dumni i bardzo szanowani przez mieszkańców.

img543Na koniec wszyscy przybyli mieszkańcy spotykają się na placu, gdzie obserwują przemarsz. Pierwsza oczywiście orkiestra, następnie kombatanci, za nimi aktualnie odbywający służbę wojskowa żołnierze oraz harcerze. Można by rzec, że właśnie w takiej kolejności w przyszłości będą przejmować obowiązek podtrzymywania tradycji.

Posted by:Robert Roberto

Obserwator , fotograf amator ;) Uwielbiam starą, czarno-białą fotografię oraz czysty przekaz uczuć i emocji.