img_6460Wychyla się do przechodniów z ciemnej bramy. Skryty na ciasnym podwórku, otoczony kamienicą nieśmiało zaprasza, by na niego popatrzeć. Wydaje się zupełnie nie pasować do tej okolicy. Pałacyk Rusieckiego.

img_6461Około 1911 roku tu kończyła się zabudowa Warszawy. Wtedy właśnie Stanisławowi Ursyn-Rusieckiemu zaczął chodzić po głowie pewien plan. Postanowił na obrzeżach miasta postawić pałacyk, który miał pomieścić jego kolekcję sztuki. Oczywiście sam pałacyk się nie utrzyma, Ursyn-Rusiecki postanowił więc zostać kamienicznikiem i otoczyć pałacyk budynkami mieszkalnymi. Tak, dość trudno w to uwierzyć, jednak ten pałacyk od początku miał być zasłonięty przed wzrokiem przechodniów. Obie te budowle zaczęły powstawać w okolicy 1911 lub 1912 roku, a już w 1914 (przez wykończeniem budynku) wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy, których obok trzepaka czekał niecodzienny widok.

img_6471Do zobaczenia na żywo: Warszawa, ulica Lwowska 13. Obecnie brama na podwórko przeważnie jest zamknięta. Więcej o kamienicy oraz dworku Rusieckiego.

Posted by:Marcin Gierbisz

Od dziecka mam niezwykłą supermoc, ale jeszcze jej nie odkryłem. W wolnych chwilach pracuję ze startupami. Czasem czytam gazety w językach, których nie rozumiem.