1Czy czeka nas kolejny potop? Before the Flood to opowieść z obrazami, które już znamy: lodowce, które topnieją, zwierzęta i roślinność, która ginie, ludzie, których działania powodują to wszystko. Spotkaliśmy to wcześniej. Tylko nie w takiej kumulacji.

Jak daleko zaszliśmy, jak wiele złego zrobiliśmy i czy jest jakiś sposób na to, by to zatrzymać?

Nie byłem w stanie zobaczyć tego filmu jednym ciągiem. W pewnym momencie czułem, że zwyczajnie się męczę. I nie ma to nic wspólnego z tym, że moje poglądy są niszczone. Wiem – klimat na ziemi ulega zmianie. Temperatury odbiegają od normy. I w dodatku sami sobie ten los zgotowaliśmy. Wiem. Mam problem z oglądaniem tego filmu, bo złe informacji występują tu w takim zagęszczeniu, że wręcz wylewają się z ekranu. Nie ma nadziei. Jest źle i, jeśli nic nie zrobimy, będzie jeszcze gorzej. Tylko, że nikt nie wie co dokładnie trzeba robić. Nie ma oczywistych, pewnych i prostych rozwiązań tej sytuacji. Wszyscy strzelają pomysłami na oślep i mają nadzieję, że coś się zmieni.
fair-bluff-flood-co-cody-johnsonHola hola – rzeknie ktoś, kto film już zobaczył – przecież gdzieś tam padają przyczyny. Korporacje i wycinka drzew, pozyskiwanie energii i związane z nią zanieczyszczenia, wyjątkowo duża liczba bydła na Ziemi… tak. Tylko co możemy z tą wiedzą faktycznie zrobić?

Ocean nie jest ani lewicowy, ani prawicowy. Jedyne, co ocean wie, to jak podnosić swój poziom.

3Gdzieś w to wszystko zamieszana jest polityka (kto by się spodziewał?). Spotkania przedstawicieli krajów członkowskich ONZ, w których udział bierze sam DiCaprio, skłóceni politycy Republikanów i Demokratów, lokalni przedstawiciele władzy, którzy nie tyle mogą przeciwdziałać problemowi, co bardziej łatać dziury i mieć nadzieję, że nie będzie gorzej. Ogrom ludzi, którzy snują dziesięcioletnie plany, wybierają „ambasadorów problemu” czy w końcu przegłosowują propozycje zmian. Czy to może cokolwiek zmienić?

nycProblem w tym, że przyczyny dzisiejszej kondycji naszej planety są głęboko zakorzenione w codziennych przyzwyczajeniach milionów ludzi. W rzeczach, które jemy, w codziennych czynnościach, w obszarach, o których nie chcemy myśleć. I to, niestety, nie pada w filmie wprost. Ukryte jest gdzieś między długimi, pesymistycznymi rozmowami, ujęciami zasłuchanego DiCaprio i historii o obrazie z dzieciństwa. A powinno bardziej wybrzmieć.

2Warto jednak zobaczyć ten film, by zobaczyć jak dziś w różnych miejscach walczy się o zdrową planetę (a także jak się z nią walczy). Before the Flood możecie teraz zobaczyć za darmo na kanale National Geographic na YouTube. Before the Flood nie jest już dostępny do oglądania za darmo w internecie. Można jednak zobaczyć wiele materiałów z filmu na jego stronie internetowej.

Posted by:Marcin Gierbisz

Od dziecka mam niezwykłą supermoc, ale jeszcze jej nie odkryłem. W wolnych chwilach pracuję ze startupami. Czasem czytam gazety w językach, których nie rozumiem.